Для виготовлення постільної білизни використовують не так багато видів тканин, як здається на перший погляд. Традиційно тканинами для пошиття постільної білизни є бавовна, льон та шовк. Останнім часом застосовують синтетичні тканини. Також можливі різні поєднання з цих тканин: льон-бавовна, шовк-бавовна, бавовна-синтетика тощо.

Якщо при виборі постільної білизни, Ви зустрічаєте назви «жаккард», «бязь», «поплін», і т.п. - це інформація не про склад тканини, а про спосіб переплетення ниток у тканині.

Розглянемо короткий опис термінів, які потрібно знати під час вибору постільної білизни.

БАМБУКОВА ПОСТІЛЬНА БІЛИЗНА виготовлено з натуральної бамбукової пряжі, яка має високу абсорбуючу властивість, корисна для здоров'я, ніжна і чудово пропускає вологу. Ці тканини в основному зеленого кольору, є одним із нових технологічних досягнень.

БЯЗОВА ПОСТІЛЬНА БІЛИЗНА. Бязь це щільна бавовняна тканина полотняного переплетення, гладкофарбована або набивна, вибілена. Виникла у Європі XVI столітті, застосовувалася для опашней, кафтанів і підкладкою для верхнього одягу. У XVIII-XX століттях вибілену бязь застосовували для пошиття солдатської білизни, бо була дешевшою за міткаль. У торгівлі вибілена бязь носила назву "шиля". Для дублювання пальтових та костюмних тканин, а також підкладки застосовували гладкофарбовану бязь. Для жіночої та дитячої легкої сукні використовували набивну бязь. Сьогодні бязь застосовується, як правило, для пошиття постільної білизни. Бязь надзвичайно практична і зовсім не потребує особливого догляду. Тканина щільніша, ніж батист, але не блищить, як сатин. За свідченням домогосподарок, постільна білизна з бязі витримує безмежну кількість прань та вартість її невелика. Залежно від щільності плетіння ниток, з бязі, можна робити як урочисті, так і повсякденні гарнітури, які завдяки своїй практичності користуються особливим попитом в Україні. За даними ознаками порівняти з бязью можна лише суміш поліестеру з бавовною.

САТИНОВА ПОСТІЛЬНА БІЛИЗНА. Сатін прийшов до нас із китайської гавані Цюаньчжоу. Сатин - тканина сатинового переплетення ниток з бавовняних або хімічних волокон, яку отримують у процесі ткацтва з пропусканням 2/4 нитки з вивороту та однієї нитки з лицьового боку. Сатинові тканини вважаються найбільш міцними та ніжними. Сатин має гладку шовковисту зовнішню поверхню, на якій домінують уткові нитки, які не утворюють петель, а розташовуються між протяжками і кістяками петель. Сатинові тканини вважаються найбільш міцними, тому що в 1 см2 тканини вміщується найбільше ниток. Постільна білизна із сатину приємна на дотик, довговічніша, витримує грандіозну кількість прань. Сатин дешевше шовку, хоча дорожче, ніж інші бавовняні тканини. Із сатину роблять постільну білизну різного дизайну для щоденного використання.

БАВОВНА вперше з'явився в Індії. Першим знаряддям для очищення бавовни від насіння була так звана "чурка", що складається з двох валиків, причому верхній кам'яний, а нижній крутиться рукояткою. Бавовна з насінням подається між валиками, який захоплює волокно і протягує його на інший бік, а насіння, яке не має можливості пройти між валиками, відриваються і падають спереду. При даній операції 2-3 змінних робітників мали можливість очистити на добу максимум 6-8 кг чистої бавовни. Внаслідок чого виробництво було не велике і не дешеве. Бавовна - волокно рослинного походження, яке отримують із коробочок бавовнику. Для бавовни характерні порівняно висока міцність, хімічна стійкість (він тривалий час не руйнується під дією води та світла). Бавовна, вважається ніжним, м'яким, міцним і повітропроникним матеріалом. Для визначення якості бавовни дивляться на довжину волокна, чим більша довжина волокон, тим міцніша і якісніша бавовна.

ЖАКАРДОВА ПОСТІЛЬНА БІЛИЗНА. Жаккард це тканина, придбана при ткацтві з різним переплетенням ниток для утворення різних орнаментів. Тканина називається так за найменуванням жаккардового переплетення.

ПОСТІЛЬНА БІЛИЗНА З МІКРОФІБРИ. Вперше Мікрофібра була помічена в Японії - Японії. Назва «мікрофібра» прийшло з використаних у виробництві дуже тонких волокон, діаметр яких становить лише 0,06 мм. Дані волокна тонші в 10 разів волокон природного шовку, в 30 - бавовни, в 40 – природної вовни, у 100 разів – людського волосся! Достатньо всього 453 г мікрофібрового волокна, щоб більше 10 разів обернути по екватору нашу планету. Мікрофіброві волокна отримують за допомогою конкретногоих науково-технічних процесів розшарування всіх природних (бавовна), штучних (ацетат, віскоза, целюлоза) чи волокон синтетичних. Мікрофібра не схильна до впливу домашнього бруду, не рветься, не линяє, не скочується.

ПОЛІКОТОН це назва тканини, яка містить суміш бавовни та поліестеру в конкретних пропорціях. Поліестер знижує абсорбуючі властивості, робить тканину менш повітропроникною, сприяє зниженню утворення складок на тканинах. Полікотон вважається найдешевшою тканиною в порівнянні з тканинами з природної бавовни.

РАНФОРС - це 100% натуральна бавовняна тканина, яка практичніша за льон, з легкістю стирається, "підлаштовується" під температуру повітря. Ніжність та м'якість матеріалу відтворює почуття зручності та безпеки.

КРЕТОНОВА ПОСТІЛЬНА БІЛИЗНА. Кретон це міцна бавовняна тканина полотняного переплетення з пофарбованої пряжі, що дає геометрично кольорові візерунки у вигляді клітин та смуг. Іноді такий малюнок доповнювався візерунком у техніці набійки. Така назва тканина "кретон" отримала від найменування початкового центру виробництва у Нормандії (Франція) - Creton.