Пледи все частіше стали використовуватися дизайнерами як аксесуар, який надає приміщенню «домашній» характер та затишок. Плед може бути багатофункціональним, адже його часто використовують як ковдру, як покривало на ліжко або навіть як килим у дитячу кімнату. Достаток дизайнерських рішень робить наш вибір ще складнішим, тому приймати рішення про покупку потрібно виважено, попередньо продумавши те, як плед виглядатиме в інтер'єрі. На перший погляд може здатися, що цей виріб ніяк не може вплинути на загальний стиль кімнати, але це оманливе враження. Найпоширенішим варіантом, який можна зустріти в будь-якому спеціалізованому магазині – вовняний плед з картатим візерунком. У його простоті ховається своєрідна особливість. Він добре впишеться як у сучасну кімнату, так і більш класичний інтер'єр. Чорно-біла, теракотова або болотно-зелена клітина вдало підкреслить класику. Якщо говорити про інтер'єр спальної кімнати, то плед там буде виглядати більш ніж доречно. Плед можна використовувати замість покривала для ліжка, а іноді й замість ковдри, якщо ви вирішили зачепити на кріслі. Крім того, іноді плед виконує ще й захисну функцію, оберігаючи вашу постільну білизну від випадкових плям. Для спальні чудово підійде кашеміровий плед, що має приголомшливу м'якість і ніжність. Не завадить плед і у вітальні, адже саме у цій кімнаті ми найчастіше приймаємо друзів та родичів. Пледом застилають не тільки старі меблі, щоб приховати недоліки оббивки, але і вкривають шкіряний диван або крісло, щоб сидіти на ньому було тепліше і комфортніше, особливо, якщо йдеться про холодну пору року. Щоб зробити інтер'єр вітальні більш розкішним та багатим, купіть плед із натурального хутра та розмістіть його на підлозі. В інтер'єрі дитячої кімнати плед є практично незамінною річчю, особливо якщо ваша дитина любить грати на підлозі. Застелівши плед на підлогу, ви більше не будете турбуватися про те, що ваше маля може застудитися. Для дитячої кімнати, як правило, вибирають яскравий та барвистий плед.
Розмір та матеріал пледу – ось дві якості, на які необхідно дивитися насамперед. Розмір пледу залежить від ширини меблів. Для крісел зазвичай купують покривала розміром 130х170 чи 150х200см. Останній також підійде і для вузького ліжка шириною від 90 до 140 см. Двоспальне ложе для сну розміром 140х200, 160х200 найкраще накривати пледом 180х220 см. Для ліжка 160х200 може також підійти плед шириною 220х240 .
Плед повинен бути досить широким, щоб прикрити, наприклад, боки ліжка, але не спускатися надто низько. Якщо ви хочете, щоб плед звисав до підлоги, розрахуйте його ширину якнайточніше, інакше кінці вашого красивого теплого покривала лежатимуть на підлозі, збираючи пил. А це не піде на користь пледу та не збільшить термін його служби. Та й виглядає це негарно.
Матеріал пледу. У магазині ми часто вибираємо пледи за принципом зовнішньої краси, майже не зважаючи на склад. Тим часом, функціональні якості пледа залежать саме від його матеріалу. Всі покривала можна розділити на дві великі групи: пледи з величезним переважанням натуральних волокон і пледи з великим вмістом синтетичних. Зустрічаються пледи змішаного складу.
Пледи із синтетичних матеріалів зараз досить популярні. У магазинах можна побачити синтетичні:
- пледи з акрилу;
- пледи з флісу;
- шенілові (віскозні) пледи;
- пледи зі штучного хутра.
«Опізнати» акрилові покривала в магазині можна за яскравими та насиченими кольорами – ця тканина дуже добре фарбується. З усіх видів синтетичних пледів акрилові коштують найдешевше. За дуже помірну ціну ви можете отримати досить легке, зручне і тепле, приємне на дотик покривало. Воно майже не скочується і цілком підходить для того, щоб накривати ліжко або диван. Нестача акрилових пледів – низька вологостійкість, тому їх не рекомендується використовувати замість ковдри.
Іноді акрилові пледи називають «покривалами зі штучної вовни». Ці слова не повинні вводити покупця в оману – за ними ховається хай і хороша, але синтетика. Склад пледа має бути вказаний на ярличку, пришитому до краю покривала. За найменших сумнівів шукайте етикетку та читайте склад.
Флісові пледи – досить тонкі, м'які, створюють гарну теплоізоляцію. Основа флісової тканини – це поліестер, але структурою фліс нагадує натуральну вовну. Пледи з флісу коштують дорожче за акрилові, але при цьому краще вбирають вологу і пропускають повітря. Їх можна при необхідності використовувати як додаткову ковдру, але спати під флісовим пледом цілий рік не варто.
Шенілові пледи привертають увагу своєю блискучою фактурою та насиченими відтінками. Шеніл – це тканина з глянсовою поверхнею, яка ніби переливається. Виготовляється вона з віскози, а та -; із целюлози. З цієї причини віскозу часто називають «найнатуральнішим зі штучних волокон». За вартістю шеніловий плед дорівнює флісовому, проте вимагає більш дбайливого поводження та догляду. Шенілові пледи купують як декоративні «накидки» для диванів та крісел. Застосовувати їх як ковдри не варто, тому що пледи з віскози швидко протираються.
Вибираючи плед у магазині, уважно огляньте його поверхню. Вона повинна бути рівною і гладкою, без ворсинок та катишків. Фактура пледа має бути однорідною, краї добре оброблені (щоб не розпускалися «по ниточці»). Якщо плед зберігався в упаковці, у складеному стані – на згинах повинно бути потертостей. Якщо вони є – це ознака невисокої якості. Такий плед швидко зноситься, втратить форму та «товарний вигляд».
Загальні недоліки синтетичних пледів:
- вони накопичують статичну електрику і притягують пил сильніше, ніж натуральні;
- синтетичні пледи погано «дихають», тобто не забезпечують такої циркуляції повітря, як натуральні.
Особливо треба згадати про пледи зі штучного хутра. Зараз вони дуже популярні – Хутряний плед має цікаву фактуру і відразу надає обстановці певного відтінку розкоші. Якісні пледи зі штучного хутра приємні на дотик, добре пропускають повітря, повільно зношуються і не вигоряють. Вони коштують дещо дорожчі за флісові пледи, але дешевші за бавовняні. Але будьте готові до того, що хутряний плед електризуватиметься і битиме вас струмом. Також він може притягувати та затримувати пил.
До пледів з натуральних матеріалів відносяться:
- пледи з бавовни;
- вовняні пледи;
- покривала з натурального хутра.
Бавовняні (жакардові) пледи – це «літній варіант». При всій своїй легкості та м'якості вони добре зігрівають у прохолодний час доби. Бавовняним пледом можна накриватися замість ковдри. Він мало схильний до зносу і гідно витримує часті прання. Також пледи з бавовни вважаються екологічно безпечними. До недоліків їх можна віднести невибагливий зовнішній вигляд. Якщо ви хочете додати в інтер'єр блиску та розкоші, бавовняний плед навряд чи допоможе вам у цьому. Він більше підходить для дитячої або для спальні в «сільському» стиль. За вартістю бавовняний плед приблизно в півтора-два рази дорожчий за флісовий.
Вовняний плед – це постільна приналежність, яка не тільки гарна, а й корисна для здоров'я. Таким пледом можна (іноді навіть потрібно) ховатися замість ковдри. У натуральній вовні не заводяться шкідливі мікроби, вона забезпечує двосторонню циркуляцію повітря, не накопичує пил та статику. У вовняному покривалі міститься тваринний жир – ланолін, який має корисну дію на організм людини. Спати під таким покривалом вкрай корисно тим, хто страждає на артрит, артроз, радикуліт, ревматизм. У тих. хто вкривається пледом із вовни, знижується рівень стресу, нормалізується тиск, спадають головні та м'язові болі.
Вовняний плед добре вбирає в себе вологу, але при цьому не мокне і не звалюється. За даними виробників, покривало з вовни може вбрати близько третини вологи від своєї ваги! При цьому вовняний плед повільно віддає вологу у навколишнє середовище і може самоочищатися.
Найтеплішими вважаються вовняні пледи з вовни особливого сорту – «cross-breed». Найлегші покривала роблять із верблюжого підшерстка, а найм'якіші – . з кашеміру (і ті, й інші – найдорожчі серед вовняних). Дивлячись на кашеміровий плед, важко уявити, що може надійно захистити від холоду. Але якщо ви прикладете його до тіла, тепло і м'якість кашеміру без слів скажуть вам, як тепло та затишно під ним спати. А ще кашемір безпечний для алергіків. Щоправда, поводитися з кашеміровим пледом потрібно вкрай обережно через його ніжну фактуру.
Пледи з натурального хутра – найдорожчі серед натуральних. Зазвичай хутряні пледи виготовляються на замовлення. Здебільшого вони використовуються саме для покриття меблів. Вкриватися ними дуже важко, тому що плед із натурального хутра важкий.
Змішані пледи
Чи завжди потрібно шукати при купівлі ярлик з написом «100%»? Зовсім немає. Багато матеріалів у чистому вигляді не мають потрібних нам споживчих властивостей. Наприклад, 100% бавовна не еластична, а 100% поліестер не "дихає". Пледів зі 100% ангорської (кролячої) вовни не виробляють взагалі, тому що подібне покривало дуже швидко облізе. Щоб уникнути цього, до тканини додають інші нитки. З комбінацій різного роду волокон робляться див.есові пледи, які поєднують у собі корисні якості натуральних та штучних тканин.
З суміші акрилу, вовни та мохера створюються покривала, які при всій своїй ніжності та м'якості чудово тримають форму. Пледи із суміші бавовни та акрилу добре пропускають повітря, зберігають тепло, але при цьому менше скочуються і краще розтягуються. У продажу також трапляються пледи з пашміни. Це комбінація вовни, бавовни та шовку, що дає в результаті м'яку та міцну тканину, що надійно зігріває та стійку до стирання.
Зберігання та догляд. Як правильно зберігати плед і доглядати його?
Будь-який плед потрібно періодично очищати від пилу. Це можна робити за допомогою звичайної щітки для одягу.
Пледи з бавовни можна прати в машині. Вовняні пледи краще прати вручну в прохолодній воді з додаванням делікатних миючих засобів. У цьому їхня велика практична перевага перед синтетичними пледами, які після прання можуть потьмяніти, полиняти або покритися катишками. Якщо ви забруднили штучний плед, найкраще віднести його до хімчистки.
Не можна віджимати плед після прання – може втратити форму. Сушити його потрібно у розкладеному вигляді на гладкій поверхні. Плед повинен «дихати», але стандартна поліетиленова упаковка перешкоджає цьому. Якщо ви тимчасово не користуєтеся пледом, зберігайте його у картонній коробці або просто на полиці шафи у згорнутому вигляді.
Короткий опис:
Пледи все частіше стали використовуватися дизайнерами як аксесуар, який надає приміщенню «домашній» характер та затишок. Плед може бути багатофункціональним, адже його часто використовують як ковдру, як покривало на ліжко або навіть як килим у дитячу кімнату.